PASTERKA 2018

Pasterka 14.12.2018

Marek Białek

Święta Bożego Narodzenia mają w Polsce wiele własnych tradycji, niewątpliwie najpiękniejszą z nich jest wspólne rodzinne wyjście na nocną Mszę Świętą- Pasterkę. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem, by tak jak pasterze oddać pokłon temu, który przyszedł jako pasterz ludzi. Magiczna noc wigilijna przyciąga na mszę także tych, którzy w ciągu roku nie pojawiają się regularnie w kościele. Choć odprawiana jest w środku nocy, przyciąga wiele osób, również tych rzadko pojawiających się w kościele w ciągu roku. Tradycyjnie już pasterce przewodniczył ksiądz proboszcz, który w swoim kazaniu powiedział że Bóg stał się człowiekiem i rozpoczął od zapytania Matki czy jest gotowa na przyjęcie Jego życia. Następnie zaryzykował trudne warunki porodu, brak sterylnych prześcieradeł i zastępu położnych. ,,Nie było dla nich miejsca w gospodzie” To zdanie trzeba połączyć z Janowym stwierdzeniem: ,,Przyszło do swojej własności, ale swoi go nie przyjęli”. Nie chodzi tu tylko mieszkańców Betlejem. Chodzi o nas. Nasze gospody, hotele, uczty, stoły i ekrany nie są dla Niego. Nie ma tam miejsca dla Boga. Imię Jezusa jest dziś usuwane nawet z obchodów Jego narodzenia. Jezus może pozostać jako święta figurka w żłóbku czy bombka na choince. Czy w mojej ,,gospodzie” jest dla niego miejsce? Czy godzę się z tym, że przychodzi On dla mnie??

KONCERT CHARYTATYWNY

KONCERT CHARYTATYWNY 26.12.2018 – KOŚCIÓŁ SZKOLNY

Tymoteusz Woźniak

W dniu 26 grudnia 2018 odbył się charytatywny koncert „Jednego serca” w kościele szkolnym w Brodnicy. Była to nasza inicjatywa – młodzieży ze wspólnoty młodzieżowej Uczniowie Słowa. Na ten pomysł wpadliśmy w październiku, chcieliśmy zorganizować koncert, ale zyski z niego chcieliśmy przekazać komuś, kto ich bardziej potrzebuje niż my. Nasz opiekun, ks. Mateusz Chudziński zaproponował toruńskie hospicjum „Nadzieja”, ponieważ już za czasów seminarium wraz z innymi seminarzystami odwiedzał i wspomagał podopiecznych tej placówki. Uznaliśmy, że możemy realnie im pomóc, tym bardziej, że mają w planach rozbudowę o kolejną filię. Przygotowania również zaczęliśmy w październiku. Wraz z czasem grono występujących się powiększało. Szczerze, w pewnym momencie przerosło nasze oczekiwania. W trakcie tych przygotowań były momenty, kiedy brakowało nam już sił i chęci, ale idea naszej inicjatywy umacniała nas w tym, że mimo trudności musimy i chcemy to kontynuować. Ostatecznie, dzięki życzliwości i modlitwie nie tylko nas samych, ale ludzi spoza naszej wspólnoty czy też sponsorów udało nam się zaprezentować. Po występie zebraliśmy gratulacje, więc przypuszczamy, że wyszło w miarę dobrze. 😄 Na konto „Nadziei” udało nam się zebrać 3457 zł i 61 gr, co przerosło nawet nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszymy się, że możemy naszym podarunkiem wlać troszkę nadziei i radości dla naszych przyjaciół z Torunia!

Tagi:

TURNIEJ DEKANALNY LSO W PIŁKĘ HALOWĄ

W zeszłą sobotę, tj. 10.02.2018 w hali I Liceum Ogólnokształcącego, odbył się dekanalny turniej piłki nożnej halowej, którego gospodarzem była nasza parafia. Ksiądz Tomasz Adam Recki, jako organizator imprez sportowych z wieloletnim doświadczeniem, bardzo dobrze wiedział jak przenieść atmosferę niczym ze Stadionu Narodowego na halę przy ulicy Lidzbarskiej. Mecze odbywały sĘę w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Zawody prowadzone przez arbitrów z licencjami Polskiego Związku Piłki Nożnej, o również bogatym doświadczeniu, Mariusza Kanieckiego, Mateusza Dobrego oraz Przemysława Dobrego. Zawody przebiegały w atmosferze fair play i zdrowej rywalizacji, o co zawodnicy prosili w krótkiej modlitwie Matkę Bożą. Na trybunach zasiedli również skauci takich klubów jak Start Działdowo, Arka Gdynia czy Coco Jambo Warszawa oraz asystent trenera seniorskiej reprezentacji Polski Tomasz Iwan. W wywiadach po turnieju prowadzonych przez dziennikarzy naszego biuletynu, wszyscy potwierdzili zaskakująco wysoki poziom zawodów oraz zainteresowanie niektórymi zawodnikami. Na koniec zwycięskie zespoły otrzymały puchary, a wszyscy zawodnicy, nawet ci co nie zwojowali zbyt wiele, otrzymali pamiątkowe medale. Wiadomo, że najważniejszy nie był sukces, lecz sama możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, dobra zabawa oraz to, że wszystko to było czynione na chwałę Pana.
Tymoteusz Woźniak

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2018

Dnia 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego po raz drugi w Brodnicy odbył się Orszak Trzech Króli pod hasłem ,,Bóg jest dla wszystkich”. Po wysłuchaniu fragmentu z Ewangelii św. Mateusza wyposażeni w korony i śpiewniki z kolędami wyruszyliśmy w drogę.  Wszyscy w radosnym nastroju przeszliśmy w kolorowym pochodzie na rynek. Podczas wspólnego śpiewania kolęd dotarliśmy wraz z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem do świętej rodziny, aby razem z nimi zaśpiewać kilka kolęd.  Na rynku mogliśmy poczęstować się pysznym bigosem i ciastem. W tym roku Orszak Trzech Króli odbył się jeszcze w 643 innych  miejscowościach w Polsce.

TEKST: Marek Białek

ZDJĘCIA: Karolina Zielińska

 

MANEWRY PATRIOTYCZNE

W dniu 10 listopada 2017r. odbyły się „IX Manewry Patriotyczne” zorganizowane przez Gimnazjum nr 1 oraz  „Stowarzyszenie na Wiejskiej” w Brodnicy. W imprezie wzięło udział wiele szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu miasta i powiatu. Uczestnicy musieli zmagać się z zadaniami o tematyce historycznej, związanej z Dniem Niepodległości oraz naszą historią lokalną. W wydarzeniu tym, braliśmy udział także my – Uczniowie Słowa wraz z naszymi opiekunami, księdzem Tomkiem i Mateuszem. Manewry rozpoczęliśmy o godzinie 18.00 na Dużym Rynku. Tam dowiedzieliśmy się o punktach, zlokalizowanych na terenie całego miasta, które musieliśmy zaliczyć. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, bawiliśmy się świetnie. Każde zadanie wykonywaliśmy starannie, w pełnym skupieniu. Czas umilaliśmy sobie śpiewem, dzięki któremu nie odczuwaliśmy zmęczenie i pozostawaliśmy pełni energii przez całą trasę. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o  historii naszego miasta i postaciach bezpośrednio z nim związanymi. Była to niekonwencjonalna lekcja, którą zapamiętamy na długo. O godzinie 24.00 udaliśmy się do Gimnazjum nr 1, w którym otrzymaliśmy dyplom za pomyślne ukończenie trasy. Właśnie tu zakończyła się nasza przygoda związana z tegorocznymi Manewrami Patriotycznymi.

Agata Wybult

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW (29.09.2017)

Autor: Daria Klimek

Wieloletnią tradycją diecezji toruńskiej jest coroczna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę.
Pielgrzymka odbyła się 29 września. Program wyjazdu obejmował: różaniec  w intencji maturzystów w Kaplicy Cudownego Obrazu, konferencje Dobromiła „Mak” Makowskiego, po konferencji każdy pielgrzym mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, Mszę Świętą w intencji maturzystów, Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich i na zakończenie przepiękny Apel Jasnogórski.
Pielgrzymka to czas refleksji nad sobą, wyborem przyszłej drogi życia, prośby o dar mądrości i wiedzy na egzaminie maturalnym, naładowanie akumulatorów do ciężkiej pracy, która czeka maturzystów przez kolejne miesiące.
W tym roku zaszły niewielkie zmiany. Mianowicie pielgrzymka odbyła się 29 września nie  tak jak w ubiegłych latach kilka tygodni przed maturą. Był to świetny pomysł. Tylko z Maryją można tak znakomicie rozpocząć jeden z najważniejszych okresów w życiu.
Pielgrzymka do Częstochowy porusza wiele serc. Jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Swoimi przeżyciami chciałabym podzieliła się z nami jedne z maturzystek.
„Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy to już tradycja. Bardzo chciałam przekonać się o tym sama co jest w tym tak wyjątkowego. Teraz już wiem. To jedyny taki wyjazd w moim życiu. Niepowtarzalny. Atmosfera na Jasnej Górze była cudowna. Podczas Mszy Świętej czułam wspólnotę z każdym maturzystom. Uczestnicząc w Nabożeństwie Różańcowym w Kaplicy Cudownego Obrazu czułam bezpieczeństwo i opiekę Matki Bożej. Wiedziałam, że mogę powierzyć jej wszystkie moje troski. Konferencja Dobromiła Makowskiego dała wiele do myślenia mi a także wielu młodym ludziom. Rozpaliła w naszych  sercach wielki głód wiary. Obecności Matki Bożej wypełniła mnie spokojem i radością. Był to również wspaniały czas spędzony z moją klasą. Razem mogliśmy modlić się, zwiedzać Częstochowę, w wolnym czasie iść do restauracji i wspólnie porozmawiać.’’

Słowa maturzystów po pielgrzymce:

„Teraz już jestem spokojna. Wierzę w to, że Matka Boża pomoże mi zdać maturę”

„Dzięki Maryi czuję, że wszystko mi się uda”

„Z Maryją ma mi się nie udać?”

„Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu!”

„Był to wspaniały dzień. Pierwszy raz w życiu cały dzień modliłam się za siebie. Z zaufaniem prosiłam Maryję o pomoc, opiekę i troskę.”

To tylko nieliczne zdania na temat pielgrzymki. Jest ich więcej. Każdy ma swoje. Niektórzy mówią o nich głośno inni skrywają je w sercu. Jedno  jest pewne. Pielgrzymka poruszyła każdego. Był to wyjątkowy czas, którego nie da się opisać. Maryja była z nami i wierzymy w to, że wstawia się za nami u Boga i pomaga nam w nauce.

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY I ZAKOPANEGO

Grupa Miłosierdzia Bożego naszej Parafii w tym roku po raz kolejny zorganizowała w terminie od 9 do 14 sierpnia pielgrzymkę autokarową do Częstochowy i Zakopanego. Przesłanie tegorocznej pielgrzymki nawiązywało do obchodzonej w Kościele setnej rocznicy objawień fatimskich. Duchową opiekę nad nami sprawował ks. Proboszcz Krzysztof Lewandowski.

Pierwszym przystankiem na naszym pielgrzymim szlaku był Włocławek, gdzie na zaporze na Wiśle znajduje się miejsce męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odmówiliśmy tam Litanię do ks. Jerzego, a następnie przejechaliśmy do Sanktuarium poświęconego jego osobie. Po Mszy Świętej zwiedziliśmy Muzeum, w którym mogliśmy lepiej zapoznać się z jego życiem, począwszy od lat najmłodszych, poprzez naukę, służbę wojskową, pracę duszpasterską w Warszawie, aż po jego Msze za Ojczyznę, prześladowania i męczeńską śmierć. Jeszcze bardziej utrwaliło się nam w pamięci motto ks. Jerzego, zaczerpnięte od św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”.

W naszym pielgrzymowaniu nie mogło zabraknąć Częstochowy i królującej nad nią Jasnej Góry. Tam też zwiedziliśmy bardzo interesujący Park Miniatur Sakralnych, gdzie mogliśmy z bliska i w szczegółach obejrzeć m.in. Bazylikę w Lourdes, Ostrą Bramę, Bazylikę św. Piotra w Rzymie czy Bazylikę w Betlejem. Znajduję się także tam największa na świecie figura św. Jana Pawła II. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i Apelu.

Drugi dzień naszego pielgrzymowania to Kraków i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii i Koronce do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. O przysłowiowe kilka kroków oddalone jest Sanktuarium św. Jana Pawła II. Nie mogło więc także tam nas zabraknąć. W tym wyjątkowym i pięknym miejscu czas poświęciliśmy na osobistą modlitwę i indywidualne zwiedzanie. Tego dnia dotarliśmy do Zakopanego.

Na trzeci dzień zaplanowany mieliśmy spływ Dunajcem. Pogoda i humory dopisały, a my mogliśmy cieszyć się pięknem naszych gór. Po spływie byliśmy też na zaporze na Zalewie Czorsztyńskim i zwiedziliśmy XV-wieczny Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie. Kościół ten unikatowy w skali światowej, jest wpisany na Listę Zabytków Unesco.

Najważniejszy jednak cel naszej pielgrzymki to Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach, gdzie trwały kilkudniowe obchody z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich. Mieliśmy możliwość w tym uświęconym modlitwami setek tysięcy pielgrzymów, którzy do tej pory od chwili powstania Sanktuarium przybyli w to miejsce, uczestniczyć we Mszach Świętych, przeżywać Drogę Krzyżową i uczestniczyć w wielu innych nabożeństwach. Wielokrotnie też indywidualnie pielgrzymi nawiedzali Sanktuarium, które powstało jako wotum za uratowanie Papieża Polaka w zamachu z 13 maja 1981 roku. Powodem wielkiej radości było to, że właśnie 13 dnia sierpnia mogliśmy brać udział w uroczystościach związanych z Rokiem Jubileuszowym Objawień Fatimskich.

Podczas kilkudniowego pobytu w Zakopanem kilkoro uczestników pielgrzymki zmierzyło się górami, zdobywając Kasprowy Wierch. W roku św. Alberta Chmielowskiego nie zapomnieliśmy o miejscach związanych z tym świętym. Nawiedziliśmy jego Kaplicę, która znajduje się przy szlaku z Kuźnic na Kalatówki.

Podsumowując, spędzając czas w pięknych miejscach południowej Polski, uczestnicząc w codziennej Eucharystii, Różańcu i innych nabożeństwach i modlitwach, mieliśmy szansę pogłębić naszą wiarę i zaufanie do Pana Boga. Uświadomiliśmy sobie po raz kolejny, że szczególną przewodniczką w wierze jest Maryja.

Szczególne podziękowania należą się organizatorkom naszego wyjazdu: Pani Uli Jakubowskiej i Pani Kasi Węcławskiej.

REKOLEKCJE WSPÓLNOTOWE WE FRANCJI

01 dzień we Francji

Po 25 godzinach jazdy autokarem dotarliśmy na miejsce i zostaliśmy miło przyjęci przez francuskie rodziny. Przygodę z Francją rozpoczęliśmy od procesji Maryjnej z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przechodząc przez urokliwe ulice miasta Le Puy-en-Velay wraz z figurką Matki Boskiej Czarnej Madonny dotarliśmy do katedry Notre-Dame-du-Puy. Procesje zakończyliśmy Mszą Świętą w języku francuskim, którą koncelebrował ksiądz Przemek. Następnie wszyscy powróciliśmy do rodzin, aby wspólnie z nimi spędzić miło czas.

Czytaj więcej ›

WYJAZD WAKACYJNY LSO

Od 4 do 12 lipca wspólnota ministrancka naszej parafii przeżywała swój wyjazd rekreacyjno-formacyjny. W trakcie, którego zwiedzaliśmy wiele zabytków i atrakcji Dolnego Śląska, ale mimo tego nie zapominaliśmy o codziennej Eucharystii. Nasz wypoczynek wakacyjny rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godzinie 8, której przewodniczył proboszcz, ksiądz Krzysztof Lewandowski.
Przez tydzień w pocie czoła zdobywając szczyty Gór Stołowych mieliśmy okazję poznać tamtejszy folklor oraz mentalność mieszkańców.
W pierwszym dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy takie miejsca jak Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, fontanny i Stare Miasto we Wrocławiu.
W kolejnych dniach byliśmy w Podziemnym mieście Osówka, Zamek Książ w  Wałbrzychu, Twierdza Kłodzko, kościół Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku i Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Bazylice Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny i kościele św. Józefa w Krzeszowie. Po zwiedzeniu kompleksu kościelnego ksiądz Tomasz odprawił mszę świętą  Podczas całej wycieczki przeszliśmy około 100 kilometrów. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Brodnicy. W imieniu całej wspólnoty składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim opiekunom i księdzu Tomkowi za poświęcony czas i miło spędzone dni.

                                                                                                    Julita Bieńkowska, Mateusz Suchocki, Marek Białek 

PIELGRZYMKA DO WILNA

Parafia św. Katarzyny w Brodnicy w dniach od 22 do 25 czerwca br. zorganizowała pielgrzymkę autokarową do Wilna. Uczestniczyły w niej 43 osoby. Opiekunem duchowym był ks. proboszcz Krzysztof Lewandowski. Chociaż głównym celem wyjazdu był cudowny obraz Matki Bożej w Ostrej Bramie, to udało nam się także zobaczyć wiele innych, interesujących miejsc.

Pierwszym punktem pielgrzymki była Zuzela, w której urodził się przyszły Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. W kościele, w którym został ochrzczony, powitał nas miejscowy proboszcz. Tam modliliśmy się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Następnie zwiedziliśmy niezwykle ciekawe Muzeum Kardynała S. Wyszyńskiego, gdzie mieliśmy szansę dowiedzieć się czegoś więcej o tej ważnej dla Kościoła i Polski osobie. Muzeum znajduje się w budynku byłej szkoły, do której uczęszczał w dzieciństwie ksiądz prymas.

Kolejnym punktem wyjazdu była Sokółka, gdzie w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego 9 lat temu miał miejsce cud eucharystyczny. Nieprzypadkowo właśnie tam uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a po niej mogliśmy dziękować Panu Bogu za ten największy dar podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.

Po Sokółce przyszedł czas na Okopy, gdzie do dzisiaj znajduje się dom rodzinny bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odwiedziliśmy też parafię w Suchowoli, gdzie wychowywał się przyszły błogosławiony. Suchowola stanowi również ciekawostkę turystyczną z tego względu, że właśnie tam znajduje się geograficzny środek Europy.

Ten bogaty w piękne przeżycia dzień zakończyliśmy w Augustowie.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy od zwiedzania Kowna, drugiego pod względem liczebności miasta Litwy. Znajduje się ono w pięknie położonym miejscu u zbiegu rzek Niemna i Wilii. W Kownie zwiedziliśmy Stare Miasto, pełne pięknych zabytków, takich jak chociażby zbudowany w 2 pol. XIV wieku zamek czy Katedra świętych Piotra i Pawła. Miasto jest znane ze względu na to, że mieszkał w nim i studiował Adam Mickiewicz. Interesującym, ale jednocześnie dużym wyzwaniem dla niektórych uczestników pielgrzymki było Muzeum Diabłów.

Po południu dotarliśmy do stolicy Litwy. Nasz pobyt w Wilnie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w kościele pw. Ducha Świętego. Wieczorem zaś mogliśmy podziwiać piękno Wilna z obrotowej Wieży Telewizyjnej.

Trzeci dzień pielgrzymki to przede wszystkim Eucharystia w Kaplicy Ostrobramskiej, gdzie powierzaliśmy nas, jak i parafie, z których pochodzili uczestnicy pielgrzymki Maryi Matce Miłosierdzia. Tego dnia zobaczyliśmy też kościół pw. świętych Piotra i Pawła, kościół Miłosierdzia Bożego, klasztor ojców bazylianów, katedrę, cerkiew Ducha Świętego, Muzeum Mickiewicz. Podczas zwiedzania nie mogło zabraknąć wizyty na cmentarzu na Rossie, na którym pochowanych jest wielu znanych Polaków. Tam znajduje się m.in. grób matki marszałka Józefa Piłsudskiego. Piękny widok Wilna ze Wzgórza Trzech Krzyży z pewnością zachwycił wszystkich. W trakcie zwiedzania miasta mogliśmy zobaczyć domy wielkich Polaków, m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Stanisława Moniuszki. Zwiedziliśmy też klasztor, w którym przez pewien czas mieszkała i pracowała święta siostra Faustyna. W tym szczególnym miejscu odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W niedzielę rano musieliśmy pożegnać się z Wilnem, aby udać się do Trok, gdzie w kościele pw. Nawiedzenia NMP Pani Litwy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Następnie zwiedziliśmy miasto zamieszkane między innymi przez Karaimów, którzy zostali sprowadzeni do Trok przez księcia Witolda. Jednak największe wrażenie zrobił na nas doskonale zachowany zamek na wyspie. Po degustacji pysznych karaimskich pierogów – kibinów, wyruszyliśmy w powrotną drogę do Polski. Zatrzymaliśmy się w pokamedulskim klasztorze nad jeziorem Wigry. Tam mogliśmy zobaczyć piękny kościół łącznie z jego podziemiami, eremy, w których kiedyś mieszkali kameduli, a także pokoje papieskie z licznymi pamiątkami po św. Janie Pawle II.

Mimo zmęczenia przybyliśmy do Brodnicy umocnieni duchowo. Codziennie poza Eucharystią nie brakowało też różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego czy Litanii do Serca Jezusowego. Pielgrzymka do Wilna dała również okazję do zwiedzania ciekawych i ważnych dla polskiej historii miejsc.

Zofia Grzymska

Top