Kardynał Robert Prevost został 267. papieżem, po raz pierwszy Amerykanin został mianowany Następcą Świętego Piotra.
Urodzony w Chicago Kardynał Prevost wybrał imię Leon XIV. Jako biskup Chicago, 69-latek nadzorował największą archidiecezję w Ameryce Północnej.
Przed wyborem wielu obserwatorów kwestionowało jego kandydaturę ze względu na jego stosunkowo młody wiek i brak doświadczenia. Niektórzy spekulowali, że kardynałowie chcieliby również wybrać Europejczyka, po 12 latach urzędowania papieża Franciszka – Argentyńczyka. Kardynał Prevost, który posiada zarówno obywatelstwo amerykańskie, jak i peruwiańskie, wcześniej pełnił funkcję prefekta watykańskiej dykasterii biskupów, która zajmuje się różnymi obowiązkami administracyjnymi i duszpasterskimi Stolicy Apostolskiej, w tym weryfikacją nominacji biskupów na całym świecie. Pełnił również funkcję Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, gdzie mieszka prawie 40 procent katolików na świecie.
Urodzony w Chicago w stanie Illinois w 1955 r. Kardynał Robert Prevost miał długą karierę w pracy misyjnej w Ameryce Południowej, pracując przez prawie 15 lat w Peru do 1998 r. W 2015 r. został mianowany biskupem Chiclayo w północno-zachodnim Peru. Został wysłany na studia prawa kanonicznego do Angelicum w Rzymie i w 1982 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po ukończeniu studiów został zaproszony do pracy w Prałaturze Terytorialnej Chulucanas w północno-zachodnim Peru, która utrzymywała silne powiązania z amerykańskimi augustianami.
W 1999 roku został wybrany prowincjałem augustianów z Midwest, a dwa lata później, w 2001 roku, Kardynał Prevost został wybrany przeorem generalnym światowego zakonu augustianów, stanowisko to piastował przez dwie sześcioletnie kadencje.
W 2014 roku powrócił do północno-zachodniego Peru, po tym jak Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo.
Kardynał Robert Prevost został mianowany członkiem Dykasterii Biskupów w 2020 roku, a później został jej szefem. Popierał znaczenie pracy u podstaw. W wywiadzie dla Vatican News z 2023 r. powiedział: „Nie wolno ulegać pokusie życia w izolacji, w odosobnieniu w pałacu, zadowalając się pewnym poziomem społecznym lub pewnym poziomem w kościele.
„Władza, którą mamy, polega na służeniu, towarzyszeniu księżom, byciu pasterzami i nauczycielami”.
Kardynał Robert Prevost jest również ekspertem w zakresie prawa kanonicznego.