POZNALIŚMY KOLEJNE TAJEMNICE FARY

09 i 10 lipca miały miejsce kolejne spotkanie z cyklu prelekcji o architekturze brodnickiej Fary pod nazwą Tajemnice Fary – Chór

Podczas prelekcji pasjonaci historii usłyszeli ciekawostki dotyczące Rodziny Działyńskich, kaplicy poświęconej Ich pamięci. Rodzina Działyńskich jest upamiętniona na obrazie znajdującym się w jednym z ołtarzy. Obraz ten, może nawet epitafium, mógł pierwotnie znajdować się w Kaplicy Działyńskich.

Kolejnym przystankiem była kruchta Fary i niepozorna krata do Kaplicy Krzyża Świętego. Zabytek ten także jest związany z Kaplicą Działyńskich, umieszczone są na nim przepiękne ornamenty i herby świadczące o głębokiej wierze w życie wieczne.

Ciekawostką jest tez odwołanie do Marcina Lutra znajdujące się na zabytkowej kracie.

Kolejne tajemnice odkryte zostały na piętrze za chórem – organami. Zacni pasjonaci historii, uczestniczący w prelekcjach podziwiali organy i ich budowę, zabytkowe pomieszczenia, niedokończone piętro Kaplicy Świętego Krzyża, stalle z prezbiterium i wiele innych wyjątkowych zabytków.

Wyjątkowości Fary nie da się opowiedzieć słowami. To trzeba zobaczyć. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania z Tajemnicami Fary

farabrodnica

Ten artykuł może być interesujacy