
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Zmartwychwstanie Pańskie, 20 kwietnia 2025 roku
ŻYCZENIA BISKUPÓW NA WIELKANOC 2025
Siostry i Bracia we wspólnocie Kościoła toruńskiego,
Ewangelia mszy rezurekcyjnej przywołuje słowa anioła skierowane do niewiast, które wczesnym rankiem niedzieli wielkanocnej nawiedziły grób Chrystusa: „Nie bójcie się! Wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział” (Mt. 28,6). Następnie słyszymy w tej ewangelii słowa samego Chrystusa, który objawił się niewiastom, gdy już uwierzyły aniołowi i z radością oddaliły się od pustego grobu: „Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udają się do Galilei, tam Mnie zobaczą” (Mt. 28,10). Są to słowa niezwykle ważne dla nas i wszystkich chrześcijan, ponieważ dały one początek wielkiej misji Kościoła w świecie. Odtąd Kościół będzie głosił wszystkim ludom i narodom, że Jezus Chrystus swoim zmartwychwstaniem przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię. Każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
Chrystus zmartwychwstały jest dla nas „nadzieją chwały” (Kol. 1, 27). On daje pewność, że nasze życie jest otwartą drogą do nieba, a nie ślepym zaułkiem bez wyjścia. On także nadaje naszemu życiu sens i wartość. Kto idzie za Nim, może powiedzieć tak jak On – idę do domu Ojca. Idziemy tam jako pielgrzymi nadziei, która zawieść nie może, bo jej gwarantem jest Jezus, który prawdziwie powstał z martwych i żyje. Tej niezawodnej nadziei potrzebujemy zwłaszcza w chwilach niepewności o naszą przyszłość, w sytuacji różnych trudności i zawirowań, w obliczu utraty wartości moralnych i pustki duchowej, która coraz bardziej daje o sobie znać. Ideologie usuwające Boga z życia człowieka i społeczeństwa są jedną z głównych przyczyn tej duchowej pustyni i doświadczanej beznadziejności. Dlatego dziś bardziej niż dawniej potrzebujemy nowych siewców nadziei, takich ludzi, którzy za przykładem pierwszych wyznawców Chrystusa, dadzą czytelne świadectwo wiary, miłości i nadziei chrześcijańskiej. Jest to zadanie dla wszystkich członków Kościoła, osób świeckich, duchownych i konsekrowanych.
Siostry i Bracia! W uroczystym dniu Zmartwychwstania Pańskiego łączymy się z Wami w modlitwie i życzymy, aby obchodzony Rok Jubileuszowy, czas łaski od Pana, zaowocował w naszym życiu bogactwem darów duchowych, zwłaszcza niezłomną nadzieją, która na nowo zajaśniała światu w poranek wielkanocny. Na radosne święta paschalne i rok łaski od Pana serdecznie wszystkim błogosławimy.
bp Józef Szamocki
Administrator Diecezji Toruńskiej
bp Andrzej Suski
Biskup Senior Diecezji Toruńskiej
2. Przeżywamy dziś uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Wraz ze wszystkimi kapłanami posługującymi w naszej wspólnocie składam wszystkim parafianom oraz ich gościom, a także tym, którzy łączą się z nami duchowo życzenia Błogosławionych Świąt.
3. W kalendarzu liturgicznym:
– Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Msza św. tzw. „Rezurekcja” zostanie odprawiona o godz. 600 w farze. Pozostałe Msze święte w porządku niedzielnym;
– Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. w porządku niedzielnym. Po Mszach świętych zbiórka do puszek na remont i utrzymanie bazyliki katedralnej w Toruniu oraz na nowo budujące się kościoły w naszej diecezji;
– w środę – o godz. 1800 nowenna do MB Nieustającej Pomocy oraz okazja do spowiedzi św. w godz. 2000-2100;
4. Trwa Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na wspólną modlitwę w kościele codziennie o godz. 1800 (w środę o godz. 1730).
5. W przyszłą niedzielę, 27 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego. O godz. 800 Msza św. w intencji Jego czcicieli. Po Mszy św. o godz. 1215 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w kościele. O godz. 1500 wspólnotowa modlitwa w połączeniu z Koronką, która zakończy się różańcem o godz. 1730 i wieczorną Eucharystią.
6. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych zbiórka do puszek na dzieła miłosierdzia prowadzone przez Caritas Diecezji Toruńskiej.
7. W sobotę, 26 kwietnia do godz. 1000 na Plac szkolny można dostarczyć zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
8. Bóg zapłać wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie i organizację świąt – prace porządkowe i dekoracyjne zarówno w kościele farnym jak i szkolnym, przygotowanie liturgii, śpiew oraz liczną obecność.