PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY I ZAKOPANEGO

Grupa Miłosierdzia Bożego naszej Parafii w tym roku po raz kolejny zorganizowała w terminie od 9 do 14 sierpnia pielgrzymkę autokarową do Częstochowy i Zakopanego. Przesłanie tegorocznej pielgrzymki nawiązywało do obchodzonej w Kościele setnej rocznicy objawień fatimskich. Duchową opiekę nad nami sprawował ks. Proboszcz Krzysztof Lewandowski.

Pierwszym przystankiem na naszym pielgrzymim szlaku był Włocławek, gdzie na zaporze na Wiśle znajduje się miejsce męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odmówiliśmy tam Litanię do ks. Jerzego, a następnie przejechaliśmy do Sanktuarium poświęconego jego osobie. Po Mszy Świętej zwiedziliśmy Muzeum, w którym mogliśmy lepiej zapoznać się z jego życiem, począwszy od lat najmłodszych, poprzez naukę, służbę wojskową, pracę duszpasterską w Warszawie, aż po jego Msze za Ojczyznę, prześladowania i męczeńską śmierć. Jeszcze bardziej utrwaliło się nam w pamięci motto ks. Jerzego, zaczerpnięte od św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”.

W naszym pielgrzymowaniu nie mogło zabraknąć Częstochowy i królującej nad nią Jasnej Góry. Tam też zwiedziliśmy bardzo interesujący Park Miniatur Sakralnych, gdzie mogliśmy z bliska i w szczegółach obejrzeć m.in. Bazylikę w Lourdes, Ostrą Bramę, Bazylikę św. Piotra w Rzymie czy Bazylikę w Betlejem. Znajduję się także tam największa na świecie figura św. Jana Pawła II. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i Apelu.

Drugi dzień naszego pielgrzymowania to Kraków i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii i Koronce do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. O przysłowiowe kilka kroków oddalone jest Sanktuarium św. Jana Pawła II. Nie mogło więc także tam nas zabraknąć. W tym wyjątkowym i pięknym miejscu czas poświęciliśmy na osobistą modlitwę i indywidualne zwiedzanie. Tego dnia dotarliśmy do Zakopanego.

Na trzeci dzień zaplanowany mieliśmy spływ Dunajcem. Pogoda i humory dopisały, a my mogliśmy cieszyć się pięknem naszych gór. Po spływie byliśmy też na zaporze na Zalewie Czorsztyńskim i zwiedziliśmy XV-wieczny Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie. Kościół ten unikatowy w skali światowej, jest wpisany na Listę Zabytków Unesco.

Najważniejszy jednak cel naszej pielgrzymki to Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach, gdzie trwały kilkudniowe obchody z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich. Mieliśmy możliwość w tym uświęconym modlitwami setek tysięcy pielgrzymów, którzy do tej pory od chwili powstania Sanktuarium przybyli w to miejsce, uczestniczyć we Mszach Świętych, przeżywać Drogę Krzyżową i uczestniczyć w wielu innych nabożeństwach. Wielokrotnie też indywidualnie pielgrzymi nawiedzali Sanktuarium, które powstało jako wotum za uratowanie Papieża Polaka w zamachu z 13 maja 1981 roku. Powodem wielkiej radości było to, że właśnie 13 dnia sierpnia mogliśmy brać udział w uroczystościach związanych z Rokiem Jubileuszowym Objawień Fatimskich.

Podczas kilkudniowego pobytu w Zakopanem kilkoro uczestników pielgrzymki zmierzyło się górami, zdobywając Kasprowy Wierch. W roku św. Alberta Chmielowskiego nie zapomnieliśmy o miejscach związanych z tym świętym. Nawiedziliśmy jego Kaplicę, która znajduje się przy szlaku z Kuźnic na Kalatówki.

Podsumowując, spędzając czas w pięknych miejscach południowej Polski, uczestnicząc w codziennej Eucharystii, Różańcu i innych nabożeństwach i modlitwach, mieliśmy szansę pogłębić naszą wiarę i zaufanie do Pana Boga. Uświadomiliśmy sobie po raz kolejny, że szczególną przewodniczką w wierze jest Maryja.

Szczególne podziękowania należą się organizatorkom naszego wyjazdu: Pani Uli Jakubowskiej i Pani Kasi Węcławskiej.