PIELGRZYMKA DO WILNA

Parafia św. Katarzyny w Brodnicy w dniach od 22 do 25 czerwca br. zorganizowała pielgrzymkę autokarową do Wilna. Uczestniczyły w niej 43 osoby. Opiekunem duchowym był ks. proboszcz Krzysztof Lewandowski. Chociaż głównym celem wyjazdu był cudowny obraz Matki Bożej w Ostrej Bramie, to udało nam się także zobaczyć wiele innych, interesujących miejsc.

Pierwszym punktem pielgrzymki była Zuzela, w której urodził się przyszły Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. W kościele, w którym został ochrzczony, powitał nas miejscowy proboszcz. Tam modliliśmy się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Następnie zwiedziliśmy niezwykle ciekawe Muzeum Kardynała S. Wyszyńskiego, gdzie mieliśmy szansę dowiedzieć się czegoś więcej o tej ważnej dla Kościoła i Polski osobie. Muzeum znajduje się w budynku byłej szkoły, do której uczęszczał w dzieciństwie ksiądz prymas.

Kolejnym punktem wyjazdu była Sokółka, gdzie w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego 9 lat temu miał miejsce cud eucharystyczny. Nieprzypadkowo właśnie tam uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a po niej mogliśmy dziękować Panu Bogu za ten największy dar podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.

Po Sokółce przyszedł czas na Okopy, gdzie do dzisiaj znajduje się dom rodzinny bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odwiedziliśmy też parafię w Suchowoli, gdzie wychowywał się przyszły błogosławiony. Suchowola stanowi również ciekawostkę turystyczną z tego względu, że właśnie tam znajduje się geograficzny środek Europy.

Ten bogaty w piękne przeżycia dzień zakończyliśmy w Augustowie.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy od zwiedzania Kowna, drugiego pod względem liczebności miasta Litwy. Znajduje się ono w pięknie położonym miejscu u zbiegu rzek Niemna i Wilii. W Kownie zwiedziliśmy Stare Miasto, pełne pięknych zabytków, takich jak chociażby zbudowany w 2 pol. XIV wieku zamek czy Katedra świętych Piotra i Pawła. Miasto jest znane ze względu na to, że mieszkał w nim i studiował Adam Mickiewicz. Interesującym, ale jednocześnie dużym wyzwaniem dla niektórych uczestników pielgrzymki było Muzeum Diabłów.

Po południu dotarliśmy do stolicy Litwy. Nasz pobyt w Wilnie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w kościele pw. Ducha Świętego. Wieczorem zaś mogliśmy podziwiać piękno Wilna z obrotowej Wieży Telewizyjnej.

Trzeci dzień pielgrzymki to przede wszystkim Eucharystia w Kaplicy Ostrobramskiej, gdzie powierzaliśmy nas, jak i parafie, z których pochodzili uczestnicy pielgrzymki Maryi Matce Miłosierdzia. Tego dnia zobaczyliśmy też kościół pw. świętych Piotra i Pawła, kościół Miłosierdzia Bożego, klasztor ojców bazylianów, katedrę, cerkiew Ducha Świętego, Muzeum Mickiewicz. Podczas zwiedzania nie mogło zabraknąć wizyty na cmentarzu na Rossie, na którym pochowanych jest wielu znanych Polaków. Tam znajduje się m.in. grób matki marszałka Józefa Piłsudskiego. Piękny widok Wilna ze Wzgórza Trzech Krzyży z pewnością zachwycił wszystkich. W trakcie zwiedzania miasta mogliśmy zobaczyć domy wielkich Polaków, m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Stanisława Moniuszki. Zwiedziliśmy też klasztor, w którym przez pewien czas mieszkała i pracowała święta siostra Faustyna. W tym szczególnym miejscu odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W niedzielę rano musieliśmy pożegnać się z Wilnem, aby udać się do Trok, gdzie w kościele pw. Nawiedzenia NMP Pani Litwy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Następnie zwiedziliśmy miasto zamieszkane między innymi przez Karaimów, którzy zostali sprowadzeni do Trok przez księcia Witolda. Jednak największe wrażenie zrobił na nas doskonale zachowany zamek na wyspie. Po degustacji pysznych karaimskich pierogów – kibinów, wyruszyliśmy w powrotną drogę do Polski. Zatrzymaliśmy się w pokamedulskim klasztorze nad jeziorem Wigry. Tam mogliśmy zobaczyć piękny kościół łącznie z jego podziemiami, eremy, w których kiedyś mieszkali kameduli, a także pokoje papieskie z licznymi pamiątkami po św. Janie Pawle II.

Mimo zmęczenia przybyliśmy do Brodnicy umocnieni duchowo. Codziennie poza Eucharystią nie brakowało też różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego czy Litanii do Serca Jezusowego. Pielgrzymka do Wilna dała również okazję do zwiedzania ciekawych i ważnych dla polskiej historii miejsc.

Zofia Grzymska